Error loading page.
Try refreshing the page. If that doesn't work, there may be a network issue, and you can use our self test page to see what's preventing the page from loading.
Learn more about possible network issues or contact support for more help.
Cover image for Matmagasinet SE

Matmagasinet SE

Nr 11, 2026
Magazine

Snabbt och gott, fint och festligt, lagat eller bakat med säsongens bästa råvaror – men utan krångel eller konstiga ingredienser. Fiffiga köptips och inspirerande idéer för kök och bord.

I år bryter jag traditioner

Glöggmys med bästa tilltuggen • Adventsmys med glögg och goda tilltugg – vi får aldrig nog av det. Duka gärna upp med godsaker utomhus och bjud in grannar och vänner. Vi ger dig matproffset Sandra Palmqvists läckra recept.

Kort & gott • NYHETER • TIPS • SMARTA PRYLAR • DRYCKER

OM DU FÅR OVÄNTAT ADVENTSBESÖK: Ljus & mys med pajer • Det knackar på dörren och någon du inte räknat med kommer och hälsar på. Lugn! Gör någon av våra läckra pajer och tänd lite ljus. Lättfixat adventsmys som ger stämning i både själ och smaklökar.

Bordet är dukat! En godare jul • Välkommen till en buffé av allt gott du kan tänka dig. Vi ger dig ett julbord där tradition möter nyskapande, där julens ”måsterätter” fått ny glans.

Goda glöggtider • Skapa mysig stämning genom att lägga lite extra omsorg på dukningen. Ett uppläggningsfat i tre våningar eller broderade tygservetter blir till exempel pricken över i.

Nybakat • JULENS ALLA KAKOR • HELGERNAS BÄSTA BRÖD • PEPPARKAKSFAVORIT • KANEL

JULENS godaste kakor • Ladda för helgerna med bakat. Saffransbullar, muffins, småkakor och mycket annat. Fika forever.

Helgernas BÄSTA BRÖD • Baka ett bröd och imponera på många. Vi ger dig bröden som funkar lika fint till frukost, och middag, som till de stundande storhelgerna.

PepparkaksFAVORIT • Ta den mjuka pepparkakan till helt nya höjder med apelsin, smörkräm och chokladtäcke! Så här gör du den – steg för steg.

Gnistrande goda SÖTSAKER • Inspireras av gnistrande vit snö till årets julgodis. Här bjuder vi på 5 favoriter till adventsmyset. Är de små får man ta två. Minst!

FREDRIK ”FREDRIKS FIKA” NYLÉN: ”Jag firar jul med familjen” • Han tycker att det är svårt att komma på vad man ska ha till dessert. Och Fredrik Nylén är inte ensam om sina bryderier. Med sin nya bok Fredriks desserter vill han hjälpa till att hitta inspirationen till ett gott avslut på middagen.

RÅVARAN Kanel • Kanel är en av de kryddofter som vi förknippar med jul. Och visst finns det mycket som smakar gott när det får en touch av kanel. Ha en riktigt god helg!

Fixa fika & godis • Hemmalagat godis och hembakat är en självklar del av julförberedelserna. Vi har valt prylarna som ger julstöket stämning.

Tjuvstarta firandet: MINGEL I NOVENT • Samla dina vänner till årets första glöggmys – redan i november! Överraska med en iskall glöggsangria och njut av läckra godsaker som tilltalar alla.

Pynta med pepparkaka • Få en försmak av jul med den mesta julkakan av dem alla: pepparkakan. Låt den pryda allt från granris och krans till paket och placeringskort.

Julen är serverad • Låt någon annan ta hand om julen. Att fira borta i härlig miljö med god mat har blivit allt mer populärt. Marholmen i Roslagens skärgård är ett av ställena som har återkommande gäster som vill få julen serverad.

Till vardag & fest Pasta är svaret • Väntar du gäster? Eller behöver du bara lite matinspo för vad du ska äta mellan storhelgsförberedelserna? Pasta är svaret.

Härliga husman • Husmanskost har blivit trendigt igen. Och visst är vi många som älskar kåldolmar, dillkött och falukorv i ugn. Både i klassiska utföranden och i varianter med små uppdateringar.

Plankglädje! • Plankstek gör väl vem som helst lycklig?! Ta fredag och fira med en snabbgjord variant som avkoppling i julstöket.

Dryck till maten • Matcha maten med passande drycker utvalda av Matmagasinets vinexpert Elin Grube. Här...

Formats

  • OverDrive Magazine

subjects

Languages

  • Swedish